VII studenckie warsztaty drogowe w ramach LATAJĄCEGO UNIWERSYTETU DROGOWEGO, Kraków, 9-11.10.2024

W dniach 9-11 października odbyła się w Krakowie 7. edycja studenckich warsztatów drogowych Latającego Uniwersytetu Drogowego. Od samego początku ideą LUD jest stworzenie platformy wymiany wiedzy, wsparcia edukacji a także integracji studentów specjalności drogowej z różnych ośrodków, w tym przekazywanie im doświadczeń naukowych i praktycznych w zakresie budownictwa drogowego. SITK wspiera tą inicjatywę od samego początku, czyli od pierwszych warsztatów LUD zorganizowanych w 2018 r. w Białymstoku przez Politechniki Białostocką i Lubelską we współpracy z Orlen Asfalt i SITK Białystok.

W tegorocznej 7 edycji warsztatów wzięli udział pracownicy i studenci z sześciu Politechnik: Białostockiej, Gdańskiej, Krakowskiej, Lubelskiej, Śląskiej i Rzeszowskiej. W ciągu intensywnych trzech dni spotkań odbyło się: 6 warsztatów tematycznych, gra integracyjna ucząca pracy zespołowej oraz wykład dr inż. Krzysztofa Błażejowskiego nt. Historii drogownictwa w Polsce. Wszystkie wydarzenia i warsztaty odbywały się na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej – gospodarza tegorocznej edycji LUD. Współorganizatorem tegorocznej edycji warsztatów LUD był krakowski odział SITK RP.

Współorganizatorzy z SITK O/Kraków, od lewej: Janina Mrowińska, Józefa Majerczak (Prezes Oddziału) i Beata Toporska

Z każdej uczelni w warsztatach brało udział 6 najlepszych studentów, którzy zostali rozdzieleni pomiędzy sześcioosobowe zespoły – po jednej osobie z każdej uczelni. Każdy zespół przeszedł szkolenie pracy zespołowej (gra integracyjna „Budujemy wieżę”) a następnie miał możliwość uczestnictwa w każdym z sześciu różnych warsztatów przygotowanych przez pracowników wszystkich uczelni oraz Działu Rozwoju i Wsparcia Wdrożeń Technologii Asfaltowych ORLEN Asfalt Sp. z o.o., który był również sponsorem wydarzenia.

Tematyka warsztatów:

Zajęcia miały charakter praktyczny i stawiały na rozwiązywanie konkretnych problemów z zakresu drogownictwa. Młodzi ludzie to w większości członkowie kół studenckich, skupiających pasjonatów drogownictwa (jak np. członkowie zaprzyjaźnionego z nami SKN Drogowiec, które było reprezentowane przez 6-ciu dzielnych studentów z Politechniki Białostockiej). Dzięki warsztatom zyskali wiedzę dotyczącą m.in. najnowszych metod badań asfaltów i mieszanek mineralno-asfaltowych oraz pomiarów parametrów ruchu drogowego i hałasu drogowego.

Warsztat Politechniki Białostockiej i Politechniki Lubelskiej: Pomiary i badania ruchu drogowego i jego pochodnych

Warsztat ORLEN Asfalt: Asfalty w polskich warunkach klimatycznych

Warsztat Politechniki Krakowskiej: Projektowanie mieszanek mineralno-asfaltowych wg metody Balanced Mix Design

Warsztat Politechniki Gdańskiej: Wszystko pełza! Czyli wykorzystanie badania FlowTime do oceny deformacji trwałych i płynięcia MMA

Warsztat Politechniki Rzeszowskiej: „Kubizm” w kruszywach, czyli dlaczego ziarna kubiczne są lepsze

Warsztat Politechniki Śląskiej: Zastosowanie systemu cyfrowej korelacji obrazu w badaniach mieszanek mineralno-asfaltowych

Poza częścią dydaktyczno-techniczną, uczestnicy warsztatów – studenci i wykładowcy mieli również okazję do wspólnej integracji podczas zwiedzania pierwszego dnia Krakowa, a drugiego dnia – podczas kolacji i zabawy w klubie studenckim Prominent. Na zakończenie warsztatów uczestnikom zostały wręczone certyfikaty i pamiątkowe upominki. Poniżej zdjęcie zespołu z Politechniki Białostockiej z głównym organizatorem z PK – dr inż. Piotrem Zielińskim:

Warto wymienić osoby zaangażowane w tegoroczną edycję warsztatów – gospodarzy, organizatorów i prowadzących poszczególne warsztaty:

  • Gospodarze – prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata – Rektor Politechniki Krakowskiej (i też drogowiec!), dr hab. inż. Lucyna Domagała, prof. PK – Dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej PK oraz dr hab. inż. Mariusz Kieć, prof. PK – kierownik Katedry Dróg, Kolei i Inżynierii Ruchu PK
  • Organizatorzy (Politechnika Krakowska) – dr inż. Piotr Zieliński, mgr inż. Łukasz Faracik, mgr inż. Mateusz Strzępek a także studenci z Koła Naukowego „Wiraż”
  • Współorganizatorzy – SITK Oddział w Krakowie (Prezes Oddziału – Józefa Majerczak, Janina Mrowińska, Beata Toporska, Anna Karpierz i inni) – gratulujemy Wam perfekcyjnej organizacji wydarzenia! 🙂
  • ORLEN Asfalt (patron merytoryczny i sponsor) – mgr inż. Przemysław Ostrowski, mgr inż. Anna Górska, mgr inż. Wiktoria Baranowska oraz mgr inż. Magdalena Domińska
  • Politechnika Białostocka – dr inż. Marta Wasilewska oraz dr inż. Marek Motylewicz
  • Politechnika Lubelska – dr inż. Marcin Dębiński,  dr inż. Michał Jukowski oraz dr inż. Agnieszka Woszuk
  • Politechnika Gdańska – dr inż. Łukasz Mejłun oraz dr inż. Bohdan Dołżycki
  • Politechnika Rzeszowska – dr hab. inż. Lesław Bichajło, dr inż. Krzysztof Kołodziej oraz mgr inż. Kamil Kowalski
  • Politechnika Śląska – dr inż. Adrian Ciołczyk, dr inż. Konrad Walotek oraz dr inż. Bartłomiej Grzesik

Czekamy z niecierpliwością na kolejne VIII warsztaty LUD w 2025 r. – tym razem na Śląsku 🙂 Na zakończenie uśmiechnięci studenci i pracownicy Politechniki Białostockiej: