Rząd postanowił o budowie drogi ekspresowej S8 Białystok-Augustów-Raczki.

Rada Ministrów postanowiła, że zostaną zapewnione pieniądze na budowę połączenia ekspresowego między Białymstokiem i Suwałki. O budowę tego odcinka S8 apelowali podlascy parlamentarzyści, samorządowcy i przedsiębiorcy. – Przyjęcie do realizacji tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców inwestycji drogowej to sukces naszego regionu – podkreśla marszałek Artur Kosicki.

Rząd przyjął we wtorek [13.12.2022] Program Budowy Dróg Krajowych do roku 2030 z perspektywą do 2033 r.

-Jest to największy w historii Polski krajowy program budowy dróg i autostrad. To 294 mld zł, które są zagwarantowane – mówił premier Mateusz Morawiecki na konferencji po posiedzeniu rządu premier.

Jego zdaniem program drogowy nie tylko wzmocni mechanizmy wzrostu gospodarczego, ale też przyczyni się do stworzenia nowych miejsc pracy.

W osobnej uchwale Rada Ministrów przyjęła do wykonania jeszcze jeden odcinek – to droga S8 od Białegostoku przez Suchowolę i Augustów do węzła Raczki przed Suwałkami – mówił podczas prezentacji programu premier Mateusz Morawiecki

Wielkiego entuzjazmu z decyzji rządu nie krył senator Mariusz Gromko.

– Jest!!! – tak zareagował na Twitterze. – PiS zrealizuje inwestycję długo wyczekiwaną przez mieszkańców woj. podlaskiego.

Wielką wdzięczność wszystkim, którzy słusznie zabiegali o tę drogę wyraził poseł Jarosław Zieliński.’

– Wielka wdzięczność za tę ważną decyzję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i panu prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu – napisał na Twitterze suwalski poseł PiS.

Przypomnijmy, że w listopadzie podczas wizyty w Suwałkach prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany o planowany przebieg łącznika między S19 i S61 powiedział, że w tej sprawie powinny przesądzić względy militarne. Na spotkanie z mieszkańcami Suwalszczyzny przyjechał właśnie tą drogą i jak przyznał sam przekonał się ile samochodów ciężarowych tamtędy jeździ.

Alternatywnym rozwiązaniem, za którym optował minister infrastruktury jest poprowadzenie łącznika między Via Baltica i Via Carpatią śladem przyszłej drogi ekspresowej Knyszyn-Elk. Przeciwko temu rozwiązaniu, które przecina Biebrzański Park Narodowy w pobliżu Osowca, protestują organizacje ekologiczne. Przypomnijmy, że ten korytarz jest wpisany w krajową siatkę dróg ekspresowych w Polsce mocą decyzji rządu Beaty Szydło z 2016 roku.

Obecna zgoda rządu na budowę i zapewnienie finansowania nowej drogi ekspresowej w Podlaskiem od Raczek przez Augustów do Białegostoku jest kompromisowym rozwiązaniem, na które wskazywali parlamentarzyści, samorządowcy i przedsiębiorcy. Podkreślali oni, że powinny powstać dwie drogi ekspresowe.

– Zrównoważony rozwój całej Polski jest znakiem rozpoznawczym naszego rządu – napisał na Twitterze wicepremier Jacek Sasin.

Źródło: Kurier Poranny

https://poranny.pl/rzad-postanowil-o-budowie-drogi-ekspresowej-s8-bialystokaugustowraczki-walczyli-o-nia-parlamentarzysci-i-samorzadowcy-z-woj/ar/c4-17124891